استفاده از دستگاه گریل صنعتی

دستگاه گریل دستگاهی است که با قرار دادن مواد غذایی روی آن می‌توان آن‌ ها را بدون نیاز به روغن کباب کرد. کاربرد دستگاه ‌های گریل به ویژه در بین تجهیزات آشپزخانه ‌های صنعتی بسیار زیاد بوده و می ‌توان به راحت ‌ترین شکل ممکن و در کمترین زمان، انواع گوشت و سبزیجات را با آن گریل کرد. دستگاه گریل صنعتی انواع مختلف داشته که هر یک از آن‌ ها ویژگی‌ ها و عملکرد خاصی را داراست.

دستگاه های گریل صنعتی آشپزخانه ها و صنایع غذایی برای پخت ملایم مواد غذایی بدون قرار گرفتن در مجاورت حرارت مسقیم شعله گاز می باشند که در این شرایط احتمال آسیب به بافت ماده غذایی و از بین رفتن ترکیب ‌های مغذی داخل آن به حداقل می ‌رسد. دستگاه گریل ذغالی برای کبابی کردن بدون روغن و دستگاه گریل روغنی برای سرخ کردن با روغن مواد غذایی استفاده می شود. دستگاه گریل روغنی نیز به دو دسته تخت(صاف) و نیم شیار تقسیم میشود.

انواع دستگاه‌ گریل صنعتی

در سال ‌های اخیر دستگاه گریل به دلیل پخت سالم و سریع مواد غذایی به یکی از مهم ‌ترین تجهیزات آشپزخانه ‌های صنعتی تبدیل شده است، انواع مختلف این دستگاه:

دستگاه گریل گازی

همان طور که از نام این نوع دستگاه پیداست، سوخت مصرفی آن گاز است و بسیار کم هزینه ‌تر از گریل برقی است. این دستگاه با استفاده از فندک فشاری به سادگی روشن می‌شود و صفحه‌ی آن شروع به گرم شدن می‌کند. گرمای صفحه در سراسر دستگاه به صورت یکسان پخش می ‌شود و با قرار دادن مواد مورد نظر روی دستگاه می ‌توان آن‌ها را بدون اضافه کردن روغن گریل کرد. دستگاه گریل گازی با قابلیت کنترل دما و حرارت آنویل، ارزش غذایی و کیفیت مواد غذایی را حفظ کرده و مانع از سوختن آن ‌ها می‌گردد. علاوه بر این، در موادری که فشار گاز بیش از اندازه بوده و احتمال شعله‌ور شدن دستگاه وجود دارد، برای جلوگیری از وقوع حادثه گاز به صورت خودکار قطع می‌شود.

دستگاه گریل ذغالی

دستگاه‌ های گریل ذغالی دستگاه ‌هایی هستند با صفحه‌ی چدنی شیاردار، که از ذغال سنگ برای انتقال گرما و پخته شدن مواد غذایی استفاده می‌کنند.

دستگاه‌های گریل ذغالی با کارکرد برقی و یا گازی به دو شکل رومیزی و پایه‌دار در ابعاد مختلف ۶۰ و ۹۰ سانتی متری تولید می‌گردند. این دستگاه با انتقال حرارت غیر مستقیم به شکل یکپارچه، گوشت و استیک را به بهترین شکل مغز پخت می‌کند. رویه‌ی استیل دو جداره و ضد زنگ دستگاه و ولوم ‌های نسوز پلی آمید کیفیت ظاهری آن را افزایش داده است. با استفاده از سینی استیل روغن در کف دستگاه می‌توان روغن مازاد حاصل از مواد غذایی را تخلیه کرد.

دستگاه گریل ترکیبی

دستگاه‌های گریل ترکیبی، با مشخصات فنی مشابه نمونه ‌های ذکر شده، ترکیبی از دو مدل دستگاه گریل ذغالی (با سنگ مغناظیسی و جنس فولاد آلیاژی) و روغنی (تخت) بوده که در دو اندازه‌ی ۶۰ و ۹۰ سانتی‌متری تولید می‌گردند.

این دستگاه برای گریل کردن انواع مواد غذایی به صورت هم زمان بوده و می‌توان هر یک از آن‌ها را با توجه به بافت و میزان پخت ‌شان روی صفحه‌ی ذغالی و یا تخت دستگاه قرار داد. اغلب رستوران‌ها، آشپزخانه ‌های صنعتی، تالارها و فست ‌فودها از این دستگاه برای کباب گردن مواد غذایی استفاده می‌کنند.

09126610672