۸ نکته برای تبدیل شدن به یک پیشخدمت خوب

۸ نکته برای تبدیل شدن به یک پیشخدمت خوب

یکی از سمت های مهم داخل رستوران ها پیشخدمت یا ویتر است به زبان فارسی می توان گفت پیش خدمت و یا حتی گارسون اما درکل معنای همه آن ها یکی است و وظایف یکسانی دارند اما بیشتر از اسم پیشخدمت یا ویتر برای آن ها استفاده می شود.

پیشخدمت (waiter) : اگر بخواهیم تعریفی ساده و روان درباره پیشخدمت بگوییم می توان گفت کسی است که بیشترین تعامل را با مشتری داخل رستوران دارد و او را راهنمایی می کند و در صورت نیاز به خدمات مشتری را بی نیاز می کند.

هیجان انگیز باشید

شما کسی هستید که می توانید به مشتری پیشنهاد دهید و باعث شوید تا نسبت به غذای مد نظرتان اشتیاق پیدا کند شما اگر نتوانید به خوبی راجب غذا به گونه ای که نشان دهد غذا چقدر خوشمزه و خوش طعم است مشتری نسبت به آن غذا دل سرد می شود و از سفارش آن خود داری می کند پس باید بتوانید با مدل حرف زدنتان سبب شوید که مشتری نسبت به سرو غذا اشتیاق پیدا کند.

آشنایی با منو رستوران یا لیست غذا ها و ویژگی های آن

یکی از مواردی که سبب می شود شما به عنوان یک پیشخدمت ضعیف به نظر برسید ناآگاهی از منو مورد نظر رستوران است در بسیاری از موارد پیش می آید که مشتریان در مورد غذا سوالی داشته باشند و یا این که ممکن است از شما بخواهند که در مورد انتخاب غذا کمک شان کنید و به آن ها پیشنهاد دهید که چه غذایی را انتخاب کنند تا از همه نظر عالی باشد.

در رستوران ها معمولا یک یا چند نوع غذا از سایر غذا ها خوش طعم تر است و طرفداران بیشتری نسبت به سایز غذا ها دارند شما اگر از این نظر آگاهی نداشته باشید و ندانید که چه غذایی را به مشتریان پیشنهاد دهید ضعف بزرگی است و سبب می شود تا شما پیشخدمت عالی و درجه یکی به نظر نرسید.

خوش سیما باشید

خوش سیما بودن به زیبایی ذاتی نیست به لبخند رو لب است مشتری از شما همین را می خواهد و علاوه بر طعم غذا این موضوع که شما خوش برخورد باشید و با مهربانی و روی باز با او برخورد کنید برایش مهم است در واقع گاهی اوقات خوش برخوردی پیشخدمت سبب می شود که مشتری شما به مشتری ثابت تبدیل شود.

با ادب و احترام برخورد کنید

ارتباط چشمی برقرار کردن ، لبخند زدن، درب ورودی را با احترام باز کنید و احساسات مشتری و نیاز های مشتری را نسبت به خود در ارجعیت قرار دهید با احترام صحبت کنید و…

با آرامش و دقیق خدمت رسانی کنید

نیازی نیست که شما عجله کنید و چرا که عجله باعث می شود کارهایتان را به خوبی انجام ندهید و مشتری نیز از این موضوع اذیت می شود.

حتی گاهی عجله کردن موجب می شود کمی از غذا از ظرف غذا به روی میز ریخته شود و این موضوع بسیار ناخوشایند است پس در نتیجه آرامش خود را حفظ کنید و با خونسردی به نحو احسنت میز غذا را برای مشتری آماده کنید.

اما دقت شما باید دقت داشته باشید که مشتری به چه چیز هایی نیاز دارد و زمانی که شما را صدا میزند تا با او کمک کنید به سرعت پاسخ او را بدهید و در واقع سعی کنید تمام نیاز های او را با دقت تمام رفع کنید.

مدیریت !!

بله مدیریت هر شخصی نه تنها یک پیشخدمت بلکه همه افراد در هر شغلی باید بتوانند بر کار های خود مدیریت داشته باشند و کار های خود را اولویت بندی کنند و در زمان مناسب تک تک آن ها را انجام دهند، شما باید بتوانید به خوبی مدیریت رسیدگی به مشتریان را داشته باشید نباید آن ها را برای خوردن غذا معطل کنید باید مراقب باشید شاید یکی از مشتری ها عجله داشته باشد شما باید به خوبی بدون اتلاف وقت و زمان به مشتریانتان خدمت رسانی کنید.

کار گروهی و تیمی

معمولا در هر رستورانی تنها یک پیشخدمت وجود ندارد بلکه تیم یا گروهی از پیشخدمت ها وجود دارند که به صورت گرو هی باید کارکنند و نیاز مشتری را رفع کنند شما پیشخدمت ها باید بتوانید به خوبی کار یکدیگر را پوشش دهید بر فرض مثال در صورت نبود پیشخدمت ۱ پیشخدمت ۲ کار او را انجام دهد و نگذارد مشتری معطل شود.

علاوه بر کار گروهی پیشخدمت ها با یکدیگر هریک از پیشخدمت ها باید با آشپزها و سر آشپز نیز هماهنگ باشد این هماهنگی و ارتباط سبب می شود سرعت کار بالاتر رود و به خوبی کار ها انجام گردد.

 نظافت و پاکیزگی

این مورد از مواردی است که عدم رعایت آن سبب می شود که مشتری از شما ناراضی باشد و حتی از دست شما پیش سرپرست تان شکایت کند.

09126610672