آشنایی با خواص غذاهای گریل شده

آشنایی با خواص غذاهای گریل شده

در ابتدا به توضیح مختصری درباره گریل و خواصهای آن میپردازیم با ما همراه باشید :

گریل کردن غذاهایی چون گوشت و مرغ و حتی سبزیجات و صیفی‌جات یکی از سالم‌ترین و در عین حال پر‌طرفدار‌ترین روش‌های پخت آن‌هاست.

گریل کردن غذا بسیار به سرخ کردن شبیه است. تفاوت گریل کردن و سرخ کردن در این است که در روش گریل بر خلاف سرخ کردن از روغن بسیار کمی استفاده می‌شود.

در این روش حرارت به قسمت داخلی خوراکی‌ها منتقل می‌شود و به اصطلاح خوراکی‌ها مغزپخت می‌شوند. گریل کردن غذا یکی از پر‌طرفدار‌ترین روش‌های پخت انواع گوشت در سراسر دنیاست.

بهترین روش گریل کردن غذا‌ استفاده از دستگاه‌های گریل است. اما در صورتی که این دستگاه را در منزل ندارید از روش‌های ساده‌تری مثل گریل کردن در فر و یا با استفاده از طوری‌های مخصوص گریل بر روی گاز یا ذغال استفاده کنید.

نکته‌ای که باید در این روش پخت به آن توجه کنید میزان حرارتی است که به غذا وارد می‌شود.

اگر حرارت زیر اجاق شما زیاد باشد و یا زغال‌ها بیش از حد داغ شده باشند، سطح گوشت گریل شده تیره و سوخته می‌شود.

غذای سوخته علاوه بر نداشتن طعم خوب، سرطان زا نیز هست. یک روش مناسب برای جلوگیری از دوده گرفتن سطح گوشت، پوشاندن آن‌ با سس‌ها و ادویه‌هاست.

سعی کنید گریل کردن غذاها به روش صحیح را یاد بگیرید.

این روش برای سلامتی خانواده بسیار کاربردی است. به خصوص اگر در خانه شما سالمندان نیز حضور دارند، بهتر است برای آن‌ها غذاهای گریل بپزید.

مزایا و روش صحیح گریل کردن غذا  | گریل ذغالی

گریل کردن غذا در صورتی که به درستی انجام نشود می‌تواند بدترین و مضرترین روش پخت غذا محسوب بشود! در صورتی که سطح گوشت بیش از اندازه در معرض حرارت مستقیم قرار بگیرد ترکیبات بسیار مضر و سرطانزایی در خود تولید می‌کند.

اما در صورتی که خوراکی‌ها به روش مناسب گریل بشوند، مصرف روغن به حداقل می‌رسد.

بنابراین روشی بسیار سالم و در عین حال بسیار خوشمزه خواهد بود.

پیچیدن گوشت‌ها در فویل

پیچیدن گوشت‌ها در فویل‌های آلومینیومی پیش از گریل کردن، از قرار گرفتن سطح آن‌ها در معرض حرارت مستقیم و در نتیجه سوختن سطح آن‌ها جلوگیری می‌کند.

پختن گوشت‌ها پیش از گریل کردن | گریل ذغالی

پختن گوشت‌ها در ماکرویو و یا نیم پز کردن آن‌ها در قابلمه زمان لازم برای گریل کردن را به حداقل می‌رساند. این کار همچنین از سوختن سطح گوشت‌ها جلوگیری می‌کند.

زیر و رو کردن متوالی خوراکی‌ها : زیر و رو کردن متوالی خوراکی‌ها باعث می‌شود همه‌ی قسمت‌های آن‌ها به صورت یکسان گریل شود و نسوزد

افزودن رزماری به گوشت‌ها

افزودن رزماری به گوشت‌ها از به وجود آمدن ترکیبات مضر و سرطان‌زا در آن‌ها جلوگیری می‌کند.

مزایا و روش صحیح گریل کردن غذا

گریل کردن سبزیجات و صیفی‌جاتی مثل سیب زمینی بر خلاف گریل کردن گوشت‌ها هیچ گونه ضرری ندارد و مواد سرطان‌زا تولید نمی‌کند.

بهتر است سیب‌زمینی را با پوست گریل کنید و در زمان استفاده پوست آن را جدا کنید.

سبزیجات گریل شده بسیار کم کالری و مفید هستند.

توصیه می‌شود در کنار غذاهای گوشتی گریل شده حتما از سبزیجات گریل شده نیز استفاده کنید.

09126610672