صفر تا صد راه اندازی رستوران

صفر تا صد راه اندازی رستوران

راه اندازی رستوران ، فست فود و یا جایی که با شکم سرکار دارد یکی از کسب و کارهای پردرآمد و البته پر زحمت است . البته به این معنی نیست که همه ی رستوران ها و یا فست فودها موفق هستند .

خیلی از این مراکز به دلایل مختلف در ابتدا یا وسط مسیر با شکست مواجه می شوند . این شغل برای افرادی که پرانرژی ، با انگیزه ، با پشتکار و سحر خیز هستند مناسب است . در نظر گرفتن نکات لازم و دقت در همه ی مراحل مهم است و حتما باید به آن توجه شود .

مراحل راه اندازی رستوران

نوع رستوران :

شما در ابتدا باید مشخص کنید که چه نوع رستورانی می خواهید راه اندازی کنید ، رستوران های مختلف ایرانی، فرانسوی، ایتالیایی، فست فود، دریایی، مکزیکی، مدیترانه ای، عربی، بین المللی هر کدام مشتری های خود را دارند .

موقعیت مکانی رستوران :

مکان رستوران یکی از موثرترین دلایل شکست یا موفقیت یک رستوران خواهد بود . توجه کنید که رستوران در محل پرتردد باشد ، جای پارک وجود داشته باشد . اگر در آن محدوده قبلا رستوران هایی راه اندازی و جمع شده است این مکان نیاز به دقت بیشتری دارد .

نام رستوران :

یکی از مهیج ترین مراحل راه اندازی رستوران انتخاب نام آن است . انتخاب یک نام تجاری خلاقانه برای متمایز کردن شما از رقبایتان تاثیر گذار است . نام رستوران در واقع برند شما در آینده خواهد بود که باید یادآور احساس خوب و انتقال پیام خاص به مشتری هایتان باشد .

اسم رستوران باید متناسب با منوی غذایی شما ، تم رستوران ، دکوراسیون و چیدمان آن باشد . مثلا انتخاب یک نام ایتالیایی برای یک رستوران با غذاهای ایرانی مناسب نیست . نام رستوران هم چنین می تواند اسم منطقه ، حتی نام یک غذا باشد . مهمترین نکته معنا دار بودن نام رستوران است و اینکه در تبلیغات و بازاریابی بتوان از آن به آسانی استفاده کرد.

برنامه کسب و کار رستوران :

برای اینکه بتوانید مدیریت بودجه ای برای راه اندازی رستوران داشته باشید، باید ابتدا نقشه کسب و کار خود را طراحی کنید تا بتوانید با توجه به بودجه هزینه راه اندازی رستوران را برآورد کنید.

تامین بودجه :

شما باید برآورد دقیقی از هزینه راه اندای رستوران داشته باشید تا بتوانید بودجه ی کافی را تامین کنید . در این مرحله با اعداد و ارقام بالایی مواجه می شوید . تامین مکان رستوران و خرید تجهیزات آشپزخانه صنعتی پر هزینه ترین این مراحل محسوب می شود . اگر تصمیمتان برای راه اندازی رستوران قطعی هست می توانید ازتسهیلات موسسات مالی و بانک ها استفاده کنید .

درخواست مجوز های لازم :

پروانه ی کسب و مجوز از اداره بهداشت برای راه اندازی رستوران لازم است . علاوه بر دستورالعملهایی که بهداشت به شما ارائه می کند بهتر است مطالعات خود را در زمینه نگهداری و حفظ سلامت مواد اولیه غذایی و غذاها زیاد کنید . کسب مجوز ها ممکن است چند ماه زمان ببرد ، در زمان مناسب برای کسب مجوزها اقدام کنید .

منوی رستوران :

شما باید لیست کاملی از غذا ، پیش غذا ، سالاد و نوشیدنی هایی که می خواهید ارائه دهید تهیه کنید . در منوی غذایی خود می توانید در کنار نام غذا ، به محتویات آن هم اشاره کنید و قیمت غذا رو با توجه به هزینه ها و سود متعارف خود ، درج کنید . طراحی یک منوی زیبا با رنگ بندی مناسب در انتخاب بهتر به مشتریان کمک می کند .

تجهیزات موردنیاز رستوران :

انتخاب تجهیزات خوب تاثیر به سزایی در سطح کیفیت غذا و خدمات شما دارد . تجهیزات رستوران شما شامل بخش های آماده سازی ، نگهداری ، پخت و پز و شست و شو می باشد . دقت کافی در انتخاب تجهیزات آشپزخانه صنعتی باعث صرفه جویی در هزینه ها می شود . با توجه به تولید کنند ه های زیادی که در بازار فعلی وجود دارد قطعا تجهیزات با کیفیت های مختلف تولید می شود که این موضوع نهایتا باعث ایجاد قیمت های مختلف نیز می شود . چنانچه فقط قیمت معیار اصلی انتخاب شما باشد ممکن است باعث چشم پوشی از کیفیت تجهیزات شود و در ادامه به دلیل کیفیت نامناسب ، طول عمر دستگاه کوتاه و منجر به تکرار خرید و افزایش هزینه ها گردد .

تامین کننده مناسب :

شما برای پخت و ارائه ی به موقع غذا به مشتریان خود نیاز به دسترسی سریع به مواد اولیه با کیفیت دارید . در واقع شما قبل از راه اندازی رستوران باید تامین کننده های مواد اولیه ای را پیدا کنید که بتوانند در کمترین زمان ممکن و در نهایت دقت ، مواد اولیه مطلوب را به دست شما برسانند .

دکوراسیون رستوران :

طراحی دکوراسیون یکی از پر اهمیت ترین مراحل راه اندازی رستوران است . یک دکوراسیون خوب که تداعی کننده حس آرامش و انرژی مثبت به مشتری باشد در کنار یک غذای خوب و با کیفیت ، تاثیر زیادی در رضایت مشتری خواهد داشت . چیدمان میز و صندلی ها ، رنگ بندی آرامش بخش ، استفاده از تابلوهای تزیینی و گل های طبیعی و… در انتخاب مجدد شما توسط مشتریان موثر است . علاوه بر دکوراسیون فضای رستوران ، دکوراسیون آشپزخانه هم حائز اهمیت است .

نحوه چیدمان تجهیزات که باعث نظم و دسترسی سریع به مواد اولیه و تسریع در فرایند پخت و پز می شود باعث سهولت کار برای سرآشپز و پرسنل آشپزخانه خواهد شد .

کارکنان رستوران

بخش مهمی از سود شما به نحوه برخورد و خدمات دهی پرسنل شما وابسته است . پرسنل شما باید وظیفه شناس ، مسئولیت پذیر ، انتقاد پذیر و خوش رو باشند . اگر به موفقیت رستوران خود اهمیت می دهید باید به فکر استخدام و آموزش پرسنل رستوران به صورت حرفه ای و مجرب باشید .

دلیوری رستوران :

بخشی از درآمد و سود رستوران در گرو غذاهای بیرون بر است . این موضوع از اهمیت زیادی برخوردار است که نبودن آن می تواند یکی از دلایل شکست رستوران نیز محسوب بشود . شما برای ارسال غذا به بیرون باید به فکر بسته بندی شکیل ، صندوق حمل غذای مناسب که بتواند گرما و نظم غذا را حفظ کند ، باشید .

تبلیغات رستوران :

شما باید در این مرحله بتوانید مشتریان خود را پیدا کنید و کسب و کار خودتان را معرفی کنید . تبلیغات موثر و بازاریابی مناسب برای کسب درامد شما لازم و ضروری است شما می توانید تبلیغات محیطی مانند چاپ تراکت ، بنر ، تابلوهای تبلیغاتی و… استفاده کنید و هم چنین می توانید از تبلیغات دیجیتال مانند حضور در شبکه های اجتماعی اینستاگرام ، تلگرام ، ارسال ایمیل و پیامک های تبلیغاتی و طراحی سایت استفاده نمایید .

09126610672